Wtorek, 27 Lutego 2024  Imieniny: Gabriela, Anastazji WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Miasto Kalety jako pierwsze poza Warmią i Mazurami zorganizowało Festiwal Miast Cittaslow  

  W dniach od 19 do 20 maja 2017 r. nasze miasto było gospodarzem VIII Festiwalu Miast Cittaslow, który po raz pierwszy w historii odbywał się poza Warmią i Mazurami. To ogólnopolskie przedsięwzięcie było promocją nie tylko dla Kalet ale również całego naszego regionu w szczególności województwa śląskiego. Impreza zorganizowana została przez Miasto Kalety, Miejski Dom Kultury w Kaletach oraz Stowarzyszenie Miast Cittaslow przy współorganizacji Wojciecha Saługi Marszałka Województwa Śląskiego i Gustawa Brzezin Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
  Do Kalet zaproszeni zostali w tych dniach burmistrzowie miast należących do polskiej sieci Cittaslow oraz rzemieślnicy i lokalni artyści, którzy reprezentowali u nas swoje miasteczka.
  Wydarzenie rozpoczęło się w piątek od krajowego zebrania członków Polskiej sieci Miast Cittaslow, które odbyło się w sali konferencyjnej restauracji "Gościnna". Podczas konferencji odbyło się m.in. głosowanie w sprawie przystąpienia Sianowa do sieci Cittaslow, a także podjęto decyzję o recertyfikacji Lubawy i Olsztynka.
  Po części oficjalnej goście przenieśli się na stadion miejski gdzie o godzinie 19.00 rozpoczął się V plenerowy maraton Rock & Rolla Swing Show Kalety 2017 z muzyką na żywo Grupy Chrząszcze, a od godz. 21.00 wszyscy uczestniczyli we wspólnej zabawie przy Kabaretowej Grupie Biesiadnej-KGB Show.
  W sobotę od samego rana trwała krzątanina wokół barwnych stoisk. Każde miasto prezentowało to co ma najlepsze, czym może się pochwalić i poszczycić. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję spróbować ryb z mazurskich jezior, sławnych jagodzianek z Olsztynka, a także wędlin, słodyczy i wypieków. Rzemieślnicy prezentowali nie tylko lakalne specjały kulinarne, ale także regionalne rękodzieła tj. rzeźby, obrazy, hafty czy ceramikę. Przy naszym stoisku natomiast goście mogli popróbować tradycyjnych śląskich potraw, a także skosztować kaletańskiego chleba i kołocza.
  W międzyczasie odbyły się występy artystów z miast Cittaslow w tym także kaletańskiej młodzieży gimnazjalnej. O godzinie 13.30 burmistrz miasta Kalety oficjalnie otwarł Festiwal Miast Cittaslow w Kaletach, gdzie okazję do przemówień mieli również burmistrzowie miast krajowej sieci Cittaslow. Ciekawym widowiskiem był także mecz samorządowców Kalety – Cittaslow, zakończony remisem 2:2.
  O godzinie 17.00 na scenę weszli w całej gali artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z programem artystycznym pt. "A to Polska właśnie". Z całym przekonaniem stwierdzić można, że "Śląsk" jest ambasadorem folkloru naszego regionu oraz wspaniałą wizytówką województwa. Występ był niewątpliwie wielkim wydarzeniem promocyjnym naszego śląskiego dziedzictwa kulturowego, którym mogliśmy się pochwalić przed gośćmi z Warmii i Mazur.
  Jako support o godzinie 19.00 wystąpiła nasza rodzima grupa Great Line, by o godz. 21.00 oddać scenę gwieździe tego wieczoru zespołowi IRA. Koncert przyciągnął do Kalet prawdziwe tłumy i to nie tylko fanów rockowego brzmienia. Publiczność rozgrzana do czerwoności przez lidera grupy Andrzeja Gadowskiego, śpiewała razem z artystami znane utwory zespołu oraz covery. Koncert zakończył się w późnych godzinach wieczornych, a brawom i prośbom o bis nie było końca.
  W niedzielę natomiast świętowaliśmy tradycyjne Dni Kalet, które naszym mieście obchodzone były już po raz XIX. Rano odbyły się w Ichtioparku zawody wędkarskie dla naszych najmłodszych mieszkańców, zaś na stadionie miejskim turniej szachowy i skata sportowego o puchar Burmistrza Miasta Kalety. Popołudniem na scenie królowały przedszkolne przeboje podczas Minifestiwalu Piosenki Dziecięcej Przedszkolaków. O godzinie 17.00 z popisowym koncertem wystąpiła nasza Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Lisieckiego. Odbyły się również pokazy grup i sekcji działających w Miejskim Domu Kultury w Kaletach m.in grupy wokalne, taneczne, chór Sonata, a także Młodzieżowy Chór Rozrywkowy Dafne z TCK w Tarnowskich Górach.
  Gwoździem programu był w tym dniu występ STACHURSKIEGO i Orkiestry Rozrywkowej Big Silesian Band pod dyrekcją p. Joachima Krzyka. Koncert ten zakończył w naszym mieście trwający od piątku Festiwal Miast Cittaslow oraz XIX Dni Kalet.
  Sponsorami Festiwalu Miast Cittaslow oraz XIX Dni Kalet byli: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A Katowice, Z.P.H.U. MAŁRO, Restauracja Gościnna, Zakłady Masarskie Więcek, MEBLE WANAT – z Woźnik, Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe Henryk Mryka, Restauracja Figaro, AUTO SHOŁ Stacja Paliw DELFIN, JAN-TRANS Janusz Stróżyk, P.P.H.U IWROM Roman Gansiniec, Zakład Betoniarsko - Kamieniarski Grzegorz Krupa, Z.U.H. PIASKAM Nadruki & Grawer Bernadeta Krupa, W&H – Wojciech Pilarski, Firma Cateringowa DUOFEST CATERING, Bistro Casyno, Foto i Druk Damian Zymela, F.P.H.U. PRODBRUK Oskar i Zygfryd Peła, F. W. STOLKO Krzysztof Rogocz, Tartak Kalety Jacek Rogocz, EUROLIFT Wózki widłowe.
  Patronat medialny sprawował Tygodnik Gwarek, Dziennik Zachodni, Biuletyn Informacyjny Miasta Kalety, dwumiesięcznik SlowLife, Radio Piekary, TV Silesia, nasze miasto.pl oraz TG Stacja.
  Za bezpieczeństwo uczestników odpowiedzialni byli strażacy z OSP Kalety z naczelnikiem p. Kazimierzem Złotoszem na czele, którym z tego miejsca serdecznie dziękujemy, a także firma ochroniarska ZEFIR z Koszęcina. Organizacją trzydniowej imprezy kierował Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kaletach Marian Lisiecki, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkim mieszkańcom oraz gościom uczestniczącym w wydarzeniu dziękujemy za obecność i już dziś zapraszamy za rok, kiedy to w naszym mieście obchodzone będą jubileuszowe XX Dni Kalet.  "


   


   

  Miasto Kalety jako pierwsze poza Warmią i Mazurami zorganizowało Festiwal Miast Cittaslow

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM