Środa, 29 Listopada 2023  Imieniny: Blazeja, Saturnina WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Pomsta w Kaletach - ubaw po pachy  

  W miniony wtorek mieszkańcy naszego miasta oraz okolicznych miejscowości mieli okazje zobaczyć spektakl-musical POMSTĘ w reżyserii Izabelli Malik, a przygotowany przez Teatr Górnego Śląska. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż spektakl ten cieszący się ogromnym zainteresowaniem był wystawiony w Kaletach bezpłatnie. Tak samo było w 8 innych gminach. Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Twórców Animatorów a Wykonawców Górnego Śląska z siedziba w Bytomiu, którego Prezesem jest mój wieloletni kolega Pan Marian Makula – autor libretta - Miejski Dom Kultury w Kaletach znalazł się na mapie 9 gmin w których ta sztuka została wystawiona. Należy tutaj również nadmienić, że Stowarzyszenie jest beneficjentem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, gdzie w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2018. Etmo Polska, pozyskało fundusze na pokazanie tej prześmiesznej sztuki. Pomsta to komedia przygotowana na kanwie Zemsty Aleksandra Fredry z początku lat 30 XIX wieku , tylko że po Śląsku.

  Licznie zgromadzona publiczność tym razem w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaletach, (ponieważ budynek Miejskiego Dom Kultury przechodzi remont termomodernizacji) od pierwszej sceny reagowała bardzo spontanicznie, a salwy śmiechu było słychać pod pomnikiem, a nawet na dworcu PKP. Prawie dwu godzinny spektakl pokazał jak mieszkańcy naszej miejscowości spragnieni są takich widowisk. Chcąc spełnić Państwa oczekiwania, już niedługo zostanie podpisana umowa o współpracy z Panem Marianem Makulą i w ten sposób Miejski Dom Kultury w Kaletach stanie się filią Górnośląskiego Teatru, gdzie cztery razy w roku będziemy mieli okazję spotkać się na takich wydarzeniach jak we wtorek.

  Dziękuję wszystkim którzy pomogli przy realizacji tego przedsięwzięcia, w szczególności Panu Burmistrzowi Klaudiuszowi Kandzi za wsparcie, Panu Tomkowi Bregule za akustykę, pracownikom MDK, PSP i Pani dyrektor Dorocie Mańczak za pomoc w przygotowaniu i udostępnieniu sali gimnastycznej, pracownikom Urzędu Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej za promocję i rozdysponowanie wejściówek oraz Panu Jurkowi Kloze za zdjęcia.


  Marian Lisiecki

   

  Pomsta w Kaletach - ubaw po pachy

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM