Wtorek, 16 Lipca 2024  Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Relacja z jubileuszowej konferencji w sprawie rozwoju Zielonej  

  W piątek 6 marca 2020 r. w sali konferencyjnej Zajazdu „Zielony zakątek”, odbyła się X – jubileuszowa konferencja w sprawie rozwoju naszej rekreacyjnej dzielnicy miasta. Gospodarzem spotkania był burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia. Jak co roku, Miasto Kalety przygotowało na tę okazję prezentację multimedialną, za pomocą której radna Mirosława Potempa przedstawiła zaproszonym gościom najważniejsze osiągnięcia jakie udało się zrealizować w Zielonej w ciągu ostatnich 10 lat, a także plany inwestycyjne na dalszy rozwój dzielnicy.
  W ubiegłym roku, dużym sukcesem w temacie poprawy bezpieczeństwa na tym terenie było usunięcie szkód w wale oddzielającym zbiorniki wodne, spowodowanych przez bobry oraz wzmocnienie wału narzutem kamiennym i metalową siatką. W kwestii bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta wyczyszczono również koryto kanału ulgi oraz wykarczowano obustronnie jego brzegi. W ubiegłym sezonie udało się także zakończyć pierwszy etap modernizacji ul. Ofiar Katynia, a także wyremontować drewnianą nawierzchnię mostu na ul. Stawowej w Zielonej. Z roku na rok zbiorniki wodne w Zielonej proponują odwiedzającym coraz to nowsze atrakcje. Wychodząc wypoczywającym na przeciw, w ostatnim sezonie wakacyjnym, wypoczywający na plaży przy górnym zbiorniku mogli korzystać z utworzonej przez Miasto strefy płatnych leżaków. Wzdłuż promenady żeglarskiej ustawionych zostało siedem lamp solarnych, które do swojej działalności zużywają energię odnawialną.
  W planach inwestycyjnych na dalszy rozwój Zielonej w tym sezonie turystycznym jest m.in. drugi etap przebudowy ul. Ofiar Katynia, oświetlenie solarne terenu od promenady aż do plaży oraz utworzenie infrastruktury mającej na celu uruchomienie bezpłatnego dostępu do internetu w tym miejscu. W celu wzbogacenia wypożyczalni rowerów trekkingowych Miasto Kalety planuje zakup rodzinnych gokartów napędzanych siłą własnych mięśni, którymi będzie można zwiedzać tereny zbiorników wodnych. Są także plany postawienia w Zielonej dużej, drewnianej stanicy rowerowej na wzór tej z Truszczycy.
  Korzystając z okazji, Burmistrz Miasta Klaudiusz Kandzia wyraził wdzięczność wszystkim przedstawicielom podmiotów i instytucji, dzięki którym Zielona co roku pięknieje, rozwija się i staje się miejscem, w którym chce się wypoczywać i chce się do niego powracać. Słowa uznania pod kątem rozwoju Zielonej wyraziła m.in. członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz radny sejmiku województwa śląskiego Józef Kubica. Podczas konferencji nadleśniczy Nadleśnictwa Świerklaniec Włodzimierz Błaszczyk zadeklarował pomoc w przygotowaniu terenu wzdłuż drogi wojewódzkiej 908 pod ścieżkę rowerową, która swój rozpocznie właśnie w Zielonej. Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin wyraził wolę partycypowania w miarę możliwości w kosztach dalszej przebudowy ul. Ofiar Katynia. Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska „Eurofins” z Katowic, tak jak w ubiegłym roku, przekazał voucher dla Miasta Kalety o wartości 2.000,00 zł. na wykonanie badań próbek środowiskowych w akredytowanym laboratorium badawczym.
  Na zaproszenie burmistrza miasta Kalety Klaudiusza Kandzi, w spotkaniu udział wzięli: Izabela Domogała - członek zarządu województwa śląskiego, Józef Kubica – radny Sejmiku województwa śląskiego, Eugeniusz Ptak i Lucjan Galios – radni powiatu tarnogórskiego, radni Rady Miasta Kalety: przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Perz, wiceprzewodniczący Alojzy Rupik, Mirosława Potempa, Irena Nowak, Barbara Przybyła, Ryszard Sendel, Antoni Jeż, Jerzy Kloze, Grzegorz Krupa, Krzysztof Rogocz, Michał Brol, Zygmunt Mirowski, Kazimierz Złotosz, Włodzimierz Błaszczyk – nadleśniczy Nadleśnictwa Świerklaniec oraz Wojciech Kubica zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Świerklaniec, Dariusz Golis – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin, Abdullah Al-Selwi – zastępca dyrektora zarządu zlewni w Opolu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Radosław Kandzia z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego, Andrzej Baron – kierownik stacji uzdatniania wody Bibiela, Justyna Król i Marta Stefaniak z Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska Eurofins w Katowicach, Tomasz Olczyk – komendant Komisariatu Policji w Kaletach, Jacek Haładaj – leśniczy leśnictwa Zielona, przedstawiciele PZW Koło Kalety, mieszkańcy Zielonej, a także przedstawiciele lokalnych mediów.

  Relacja z jubileuszowej konferencji w sprawie rozwoju Zielonej

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM