Sobota, 20 Kwietnia 2024  Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

  • Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne szkolenia komputerowe w ramach programu Obywatel IT  

    Przypominamy, że trwa nabór na bezpłatne szkolenia komputerowe dla mieszkańców Kalet w ramach programu Obywatel IT. Szkolenia odbywać się będą w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach oraz Zespole Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku. Warsztaty prowadzone będą w 7 modułach szkoleniowych wybranych przez uczestnika:

    1. Działam w sieciach społecznościowych: Moduł „Działam w sieciach społecznościowych" przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościach, w tym m.in nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej, ze szczególnymuwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, jak również współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego

    2. Moje finanse i transakcje w sieci: Moduł „Moje finanse i transakcje w sieci" przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończonym szkoleniu każdy uczestnik będzie potrafił jak wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystasz podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty - wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.

    3. Rodzic w Internecie: Moduł „Rodzic w Internecie" adresowany do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego" korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia z sieci. Rodzic/opiekun pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie poszukiwania i korzystania z zasobów kultury oraz z zasobów edukacyjnych w Internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.

    4. Kultura w sieci: Moduł „Kultura w sieci" przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka - Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

    5. Mój biznes w sieci: Moduł „Mój biznes w sieci" przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców (np. Akademia PARP).

    6. Rolnik w sieci: Moduł „Rolnik w sieci" przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy na szkoleniu dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnikforum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl) oraz usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl).

    7. Tworzę własną stronę internetową: Moduł „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów" przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

     

     

     

    Uczestnikiem projektu może zostać osoba, która:

    – ukończyła 25 rok życia,

    – zamieszkuje w obszarze gminy Kalety,

    – jest zainteresowana zwiększeniem swoich kompetencji cyfrowych.

    W szczególności nasze działania kierujemy do:

    – seniorów,

    – bezrobotnych,

    – rolników,

    – rodziców,

    – młodych ludzi powyżej 25 roku życia rozpoczynających karierę zawodową,

    – małych przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą,

    – członków organizacji pozarządowych.

    Uczestnik nie ponosi żadnych kosztów związanych z projektem. Zgłoszeń można dokonywać na formularzu papierowym dostępnym w najnowszym wydaniu Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety, w Urzędzie Miejskim w Kaletach, (II piętro pok. 23) lub on-line na stronie internetowej www.e-kalety.pl. Cykl szkoleniowy zawiera 3 spotkania po 4 godziny warsztatów w jednym z wybranych modułów szkoleniowych. Projekt e-Kalety realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, finansowanego przez Fundusze Europejskie.

     

    pobierz ulotkę –

     

    Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne szkolenia komputerowe w ramach programu Obywatel IT

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM