Czwartek, 22 Lutego 2024  Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Sprawozdanie z działalności Chóru Sonata  

  Mamy już za sobą kolejny okres bożonarodzeniowy, w którym mieliśmy, jak zwykle, sporo pracy związanej z przygotowaniem repertuaru na swoje koncerty kolędowe. Jak co roku do swojej wyuczonej bazy kolęd postaraliśmy się wprowadzić kilka nowości, by swoich stałych słuchaczy nie znudzić ciągle tymi samymi kolędami.
  Tegoroczny pomysł na tytuł koncertów bożonarodzeniowych „Kolędy Polskie i Kolędy Świata” okazał się strzałem w dziesiątkę. Chociaż nauka kolęd z innych krajów w oryginalnych językach przysporzyła nam trochę trudności, jednak z drugiej strony satysfakcja z opanowania trudniejszych utworów jest znacznie większa.
  Cykl tegorocznych koncertów bożonarodzeniowych rozpoczęliśmy w święto Trzech Króli w naszej rodzimej parafii w Kaletach Jędrysku. Jak zapowiadał tytuł koncertu, występ podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej części zaśpiewaliśmy tylko tradycyjne kolędy polskie takie jak:. W śród nocnej ciszy, W żłobie leży, Gdy się Chrystus rodzi, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Przystąpmy do szopy, Gdy śliczna Panna oraz Bóg się rodzi. Natomiast w drugiej części zaśpiewaliśmy kolędy z innych krajów, śpiewając w większość w oryginalnych językach. Na początek dwie kolędy łacińskie: „Adeste Fideles” oraz „Christus natus est nobis”. Następnie wykonaliśmy cztery ciekawe kolędy naszych sąsiadów:
  - z południa - czeską kolędę ludową „Pojdem spolu”,
  - ze wschodu - ukraińską kolędę ludową „Nowa radist stała” utrzymana w ortodoksyjnych kanonach melodycznych,
  - z zachodu – „Es ist ein roz entsprungen” oraz „ Ihr Kinderlain”.
  Na koniec zaśpiewaliśmy jeszcze kolędy „Raduj się świecie”, „Lulajże Jezu mój drogi” oraz „Nad Betlejem w ciemną noc”.
  Koncert zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem wraz z zebranymi słuchaczami przy akompaniamencie naszej pani organistki kolędy „Cicha noc”. Po koncercie, na zaproszenie Burmistrza Miasta Kalety spotkaliśmy się razem przy kawie i ciepłym posiłku w restauracji Kasyno. Bardzo dziękujemy.
  Następny koncert zaśpiewaliśmy w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Olszynie na zaproszenie proboszcza parafii ks. Jarosława Wiśniewskiego, którego bardzo dobrze wspominamy z czasów, kiedy był u nas wikarym. Po koncercie, wraz z proboszczem, przy kawie i regionalnych wypiekach wspominaliśmy czasy urzędowania ks. Jarka w naszej parafii, oraz poznaliśmy historię budowy nowego kościoła parafialnego w Olszynie. Bardzo dziękujemy za miłą gościnę.
  Bardzo ciekawym i emocjonalnym przeżyciem dla nas był nasz koncert kolęd w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej p.w. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Dziękujemy siostrze Oldze za miłe przyjęcie nas i przedstawienie swoim podopiecznym. Mamy nadzieje, że wspólne kolędowanie oraz duże zaangażowanie dzieci przy dyrygowaniu naszym chórem dało tym dzieciom dużo radości i niezapomnianych chwil. Dziękujemy za chwile spędzone razem.
  W ostatnią niedzielę okresu bożonarodzeniowego mieliśmy przyjemność kolędować na zaproszenie proboszcza ks. Krzysztofa Sędłaka podczas mszy świętej w Drutarni w parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Bardzo dziękujemy proboszczowi parafii za zaproszenie nas i jak zawsze miłe przyjęcie.
  Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym przyjaciołom i stałym słuchaczom za udział w naszych koncertach oraz za wiele miłych słów w naszym kierunku, daje nam to energię i motywację do dalszej pracy na chwałę naszego chóru i ku radości naszych słuchaczy. Obecnie chór nasz rozpoczął przygotowania do okresu Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkiejnocy. Jest to całkowicie odmienny, niż bożonarodzeniowy, rodzaj muzyki, bardziej spokojny wręcz nostalgiczny, jednak również piękny i wzruszający.
  Zapraszamy wszystkich miłośników śpiewu chóralnego, ludzi muzycznie wrażliwych, na cotygodniowe nasze próby w poniedziałki o 16.00 do MDK w Kaletach. Obecnie najbardziej potrzebni są tenorzy, czyli mężczyźni o wysokim tonie głosu. Zachęcamy więc wszystkich do aktywnego włączania się do życia kulturalnego naszego miasta.

  CZEŚĆ PIEŚNI I MUZYCE
  CHÓR SONATA
  Bogdan Łazaj
   

  Sprawozdanie z działalności Chóru Sonata

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM