Niedziela, 26 Maja 2024  Imieniny: Filipa, Pauliny WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Ułani w Kaletach i pławienie koni w Zielonej  

  1 września 1939 roku, w godzinach popołudniowych, Kalety opuszczali polscy żołnierze- ułani z 4 szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich stacjonującego w Tarnowskich Górach. Na rozkaz o wycofaniu przed naciągającymi od strony Bruśka Niemcami odjechali wówczas i dołączyli po kilku kilometrach jazdy do kolegów z macierzystej jednostki, a następnie, 2 września, stoczyli pod Woźnikami 5-godzinną, krwawą bitwę z przeważającymi siłami wroga.

  Od tych wydarzeń minie niebawem 80 lat, a z leśnych ostępów pomiędzy Bibielą a Zieloną wyłoni się 30 sierpnia konna kawalkada kontynuująca tradycje wojska, które w polskich dziejach zapisało się złotymi zgłoskami. W tym dniu, około godziny 18-tej, w okolicach pałacyku myśliwskiego Donnersmarcków w Zielonej , rozbije swój obóz Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich, podążający do Woźnik na uroczyste obchody rocznicy wspomnianej bitwy.

  Rankiem, 31 sierpnia, przy plaży nad dolnym zbiornikiem w Zielonej, ułani będą pławić swoje konie, przygotowując je do dalszej drogi, zaś o godzinie 12-tej pojawią się w centrum naszego miasta na uroczystym przemarszu wzbogaconym krótką prezentacją historyczną.

  Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich od 2015 roku pielęgnuje i odtwarza tradycje i szlak bojowy (z września 1939 roku) tarnogórskiej jednostki.

  Tarnogórscy ułani, stacjonujący w okresie międzywojennym w koszarach przy ulicy Opolskiej (dziś jednostka chemiczna), swoją historią sięgali roku 1917, zaś w Mieście Gwarków zakwaterowano ich trwale 5 lat później, po oficjalnym przejęciu Tarnowskich Gór przez polską administrację. Przymiotnik "Śląscy" pojawił się w nazwie Pułku w roku 1938, zaś roku później, po wrześniowych potyczkach z napierającymi wojskami niemieckimi, Pułk przestał istnieć.

  Reaktywowany szczątkowo w roku 1944 w strukturach Armii Krajowej, zakończył swoją wojskową karierę w Londynie, 2 lata po zakończeniu wojny, kiedy to oficjalnie go rozwiązano.

  W roku 2015 pułkownik Makowiecki- przewodniczący Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie nadał konnemu Stowarzyszeniu z Wodzisławia prawo noszenia barw 3 Pułku Ułanów Śląskich, zaś w 2017 roku Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zyskał sztandar pułkowy.

  Ułani w Kaletach i pławienie koni w Zielonej

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM