Czwartek, 18 Lipca 2024  Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • W Kaletach powstanie stanica rowerowa  

   Jak wszystkim mieszkańcom wiadomo, rower w Kaletach to bardzo popularny a dla wielu osób ulubiony środek transportu, służący do poruszania się po rozległym terenie naszego miasteczka. W społeczeństwie od lat coraz silniejszy jest trend na aktywne spędzanie czasu i tzw. zdrowy tryb życia. To co kiedyś u nas było koniecznością życiową, stało się elementem dbania o zdrowie i formę spędzania wolnego czasu. Modne stało się bieganie, jak również jazda rowerem, po urokliwych zakątkach naszego kraju.
  Również nasze miasto gości coraz więcej rowerzystów, z sąsiednich gmin i z coraz dalszych okolic. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę nasze położenie w sercu lasów lublinieckich, na obrzeżach Metropolii Górnośląsko Zagłębiowskiej, ale za to w centrum szlaku rowerowego Leśno Rajza.
  Rosnący napływ turystów poruszających się na dwóch kółkach przekłada się również, co jest bardzo korzystne, na zwiększony zwłaszcza wiosną i latem ruch klientów w placówkach handlowych i gastronomicznych usytuowanych w naszym mieście. Mając to na uwadze, kaletańskiemu samorządowi zależy, by utrzymać i zwiększyć zainteresowanie rowerzystów naszym miastem i jego przyrodniczymi atrakcjami, tak by w efekcie utrwaliło markę miejscowości przyjaznej rowerzystom.
  Pozytywny wizerunek miasta jest rzeczą, która przynosi mieszkańcom wymierne korzyści. W związku z tym zaplanowaliśmy wybudowanie obiektu służącego zarówno cyklistom i pieszym wędrowcom, dla którego zaproponowaliśmy nazwę Stanica Rowerowa. Nazwa stanica nawiązuje do dawnych obiektów o charakterze obronnym ale jednocześnie służącym do wypoczynku w podroży. Współcześnie bardziej kojarzy się z obiektem turystycznym, lub dla harcerzy. Dzięki przychylności gospodarza terenu – Nadleśnictwa Świerklaniec, zlokalizowana ta stanica będzie w Truszczycy, przy parkingu nieopodal pozostałości śluzy na Małej Panwi. Obok przebiega Aleją Dębów szlak Leśnej Rajzy.
  Obiekt będzie służył jako miejsce wypoczynku, schronienia przed deszczem i palącym słońcem. Będzie w nim można usiąść pod daszkiem, posilić się, zrobić sobie przerwę na krótki biwak. Obok będzie postawiona stacja naprawy rowerów, docelowo ma być dostęp do czystej wody. Jeżeli obiekt będzie cieszył się zainteresowaniem, można pomyśleć o jakiejś gastronomii w tym miejscu w okresie wiosenno - letnim. W sąsiednich miejscowościach są chętnie odwiedzane obiekty, gdzie można posilić się jakąś przekąska i napić się rożnego rodzaju napojów. Za to ten zlokalizowany na Truszczycy będzie miał rewelacyjne otoczenie.
  Makieta stanicy jest widoczna na załączonych zdjęciach. Mamy nadzieję, że Stanica Rowerowa przypadnie do gustu mieszkańcom Kalet i gościom przybywającym na rowerowe wędrówki.

  Eugeniusz Ptak

  MAKIETA STANICY ROWEROWEJ


  W Kaletach powstanie stanica rowerowa

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM