Wtorek, 28 Marca 2023  Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować? Zasady  

  O zapewnienie sobie możliwości oddania głosu powinni zadbać ci, którzy 26 maja gdzieś wyjeżdżają. Możliwości mają dwie.

  - Pierwsza to dopisanie się do spisu w wybranym obwodzie w miejscowości, do której udamy się w niedzielę wyborczą.

  - Drugie rozwiązanie to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania.

  To o tyle wygodne, że z takim zaświadczeniem można udać się do dowolnej komisji i gdy wyjazd zostanie odwołany albo zmienimy cel podróży po okazaniu takiego dokumentu zagłosujemy wszędzie, nawet w miejscu swojego stałego zamieszkania.

  Zaświadczenia nie można zgubić lub zniszczyć. Jeżeli do tego dojdzie, nikt nie wydana nam drugiego takiego dokumentu i nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu.

  Wyborcy nigdzie niezamieszkali oraz przebywający czasowo mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w Urzędzie Miejskim
  w Kaletach (biuro nr 10) w terminie do  21 maja.

  O zaświadczenie można się starać praktycznie do ostatniej chwili – do 24 maja. Ale lepiej nie odkładać załatwienia tych spraw, bo im bliżej będzie niedzieli wyborczej, tym więcej osób pojawi się w urzędach w celu zapewnienia sobie prawa do głosowania.

  Można też będzie głosować za granicą. Dotyczy to także osób stale mieszkających poza Polską, ale posiadających czynne prawo wyborcze. Takie osoby muszą jednak najpóźniej do 24 maja zgłosić zamiar głosowania w odpowiednim konsulacie lub postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania.

  O możliwość udziału w głosowaniu powinny też zadbać osoby niepełnosprawne.

  Do 13 maja mogą one zgłaszać właściwemu komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

  Z kolei 17 maja upływa termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania za osobę, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 75 lat albo posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

   

  Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować? Zasady

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM