Poniedziałek, 29 Maja 2023  Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Zielona miejscem międzynarodowych spotkań, czyli co się działo w rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta w sezonie turystycznym 2016  

  Przygotowania do otwarcia sezonu turystycznego w Zielonej rozpoczęto już w marcu. Odbyła się wtedy konferencja w sprawie rozwoju terenów rekreacyjnych w Zielonej, mająca na celu podsumowanie osiągnięć, jakie dało się uzyskać w Zielonej w roku ubiegłym, a także przedstawienie planów na inwestycje w dzielnicy w roku bieżącym.
  Wraz z nadejściem wiosny, w czynach społecznych uporządkowane zostały tereny wokół zbiorników wodnych. Jak co roku, pełni chęci do pracy mieszkańcy naszego miasta wraz z radnymi Rady Miejskiej przygotowali Zieloną na otwarcie sezonu turystycznego.
  Podczas tradycyjnego już "Święta Zielonej" zadebiutowały w tym roku deski SUP, które wzbogaciły ofertę wypożyczalni sprzętu wodnego, a także siedem nowych kajaków przekazanych naszemu Miastu przez Spółkę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach.
  Wraz z nadejściem nowego sezonu turystycznego, Nadleśnictwo Świerklaniec sfinansowało dużą wiatę grillową, która powstała na parkingu przy ul. Stawowej w Zielonej. Drewniana konstrukcja jest w stanie pomieścić około 30 osób i przeznaczona jest do celów rekreacyjnych dla naszych mieszkańców oraz gości odwiedzających Zieloną.
  Obok drewnianej figury kuźnika w Zielonej stanęła również, jedna z dwóch w naszym mieście, samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Jest to niewątpliwie bardzo przydatny element infrastruktury sportowo-turystycznej, który z pewnością nie raz "uratuje" cyklistów, podróżujących ścieżkami Leśnego zakątka Śląska.
  Miasto Kalety, na którego terenie leżą zbiorniki w Zielonej, jako cel nadrzędny stawia bezpieczeństwo turystów odpoczywających nad wodą. W sezonie letnim przy miejscu zwyczajowo wykorzystywanym do kąpieli, nad bezpieczeństwem amatorów sportów wodnych czuwali, jak co roku, wykwalifikowani ratownicy WOPR. Woda w zbiornikach poddawana zaś była stałym kontrolom jakości więc nietrudno zauważyć, że Zielona stała się bardzo popularnym miejscem do wypoczynku.W wakacyjne weekendy odnotowywano bardzo dużą ilość wypożyczeń sprzętu wodnego dziennie - całosezonowy przychód wypożyczalni wyniósł 15.422,50 zł. Natomiast przychód wypożyczalni rowerów trekkingowych to w tym sezonie kwota 2.027,50 zł.
  Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, w rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta odbywały się cykliczne imprezy rekreacyjno sportowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko naszych mieszkańców ale również turystów z gmin ościennych i aglomeracji śląskiej. Oprócz "Święta Zielonej", które stało się już niejako wizytówką dzielnicy, w Zielonej odbyły się m.in. piknik rodzinny dla miłośników psów pn. "Spacer śladami Beco Psa w Leśnym Zakątku Śląska", zawody kajakowe, wędkarskie, a także plenerowa projekcja filmu w Kinie Letnim.
  Z racji odbywających się w tym roku w Polsce "Światowych Dni Młodzieży", Zielona gościła młodzież z New Jersey w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz pielgrzymów z Niemiec. Także w lipcu, w Zielonej odbyły się czterodniowe warsztaty studenckie, w których uczestniczyła młodzież z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Efektem prac było stworzenie projektu pod nazwą „Zielona Szkoła w Zielonej”, w którym przedstawiono kilka koncepcji na uatrakcyjnienie terenów wokół zbiorników wodnych w Zielonej
  Na początku sierpnia natomiast, realizowany był w Zielonej projekt polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży pod nazwą „Razem pracujemy, razem się uczymy”.
  Pewnym już jest, że Zielona stała się liderem miejsc do wypoczynku na terenie aglomeracji śląskiej.  Zielona miejscem międzynarodowych spotkań, czyli co się działo w rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta w sezonie turystycznym 2016

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM