Piątek, 29 Września 2023  Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Mieszkaniec Kuczowa jednym z reżyserów filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”  

  9 września 2015 roku o godzinie 18:00 w dawnym domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach (ul. Gliwicka 66) będzie miała miejsce premierowa prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”.
  Jego autorami są Marek Panuś i Krzysztof Stręcioch – mieszkaniec naszego miasta. Prace trwały ponad rok. Narracja opiera się o najważniejsze wątki z dziejów społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. Uzupełniają je wybrane historie, wspomnienia oraz refleksje, nadające produkcji osobliwy charakter. Walorem filmu jest zaprezentowanie w nim wielu materiałów archiwalnych, pochodzących ze zbiorów m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Gliwicach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Jewish Historical Museum w Amsterdamie.
  Pretekstem do przypomnienia żydowskiego rozdziału w historii miasta jest, przypadająca w tym roku, 200. rocznica powstania gminy żydowskiej w Tarnowskich Górach. Autorzy mają również nadzieję na ożywienie dyskusji nad planami wobec domu przedpogrzebowego na miejscowym cmentarzu żydowskim.
  Projekcji będzie towarzyszyć występ wiolonczelowy oraz niewielka wystawa reprodukcji dawnych fotografii i planów. Natomiast przed pokazem będzie możliwe zwiedzanie cmentarza.
  Wstęp wolny. Ilość miejsc siedzących ograniczona. Zapraszamy.

   Mieszkaniec Kuczowa jednym z reżyserów filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM