Piątek, 29 Września 2023  Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Ustroń

Jak ustroniak z kalyciokiem

Sukcesem zakończyły się w ubiegły czwartek (22 marca 2012 r.) starania kaletańskich samorządowców o podpisanie deklaracji partnerstwa i współpracy z beskidzkim Ustroniem.

Tego dnia do Kalet zawitała delegacja na czele z burmistrzem miasta-uzdrowiska Ireneuszem Szarcem, w której składzie znaleźli się także: Przewodniczący Rady Miasta Ustroń Pan Stanisław Malina, Pani Danuta Koenig- naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz pracownik Wydziału Promocji Ustronia- Pan Zdzisław Brachaczek.

Po kurtuazyjnej wymianie uprzejmości przyszedł czas na podpisanie dokumentu, który, mamy nadzieję, na stałe połączy nasze miasta umożliwiając szeroką wymianę na niwie kulturalnej, sportowej, turystycznej oraz da szansę na promowanie Ustronia w Kaletach oraz Kalet poprzez Ustroń.  

Deklaracja została podpisana przez obydwu burmistrzów i przewodniczących Rad. W ślad za nią poszło wstępne uzgodnienie planu współpracy na rok 2012.

Tak więc 26 maja szykuje się w Ustroniu, pod Czantorią święto, jakiego jeszcze nie było. Po latach, jakie minęły od pozbawienia nas dostępu do zawodziańskiego „Rosomaka” i campingów pod Skalicą- w Ustroniu świętować będą kalecianie. „Święto Kalet w Ustroniu” rozpocznie się w sobotę 26 maja przy górnej stacji Kolei Linowej „Czantoria”, zaś przewidywane atrakcje są na etapie „dogrywania” przez obie strony. Już dziś zapraszamy wszystkich do tłumnego udziału w święcie (z nieoficjalnych informacji wiemy na przykład, że każdy kalyciok będzie mógł w tym dniu darmowo wjechać i zjechać z największej góry Ustronia).

2 czerwca, w II dniu „Dni Kalet” gościć będziemy na stadionie „Unii” Estradę Ludową „Czantoria” i dziewczęcy zespół tańca nowoczesnego z MDK „Prażakówka”.

23 czerwca do Ustronia wyjedzie kaletańska Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami aby uświetnić Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego.

Obie strony przygotowują atrakcyjne programy wycieczek dla dzieci z kaletańskich i ustrońskich szkół. W czerwcu ustroński magistrat zobowiązał się do pomocy w zwyczajowej wycieczce naszych prymusów.

Współpraca ustrońsko-kaletańska ma zostać  również zostać rozszerzona o wymianę pomiędzy kołami PZW, grupami lokalnych artystów, sekcjami PZHGP, szachistami, klubami sportowymi, itd. Obie partycypujące w deklaracji strony zobowiązały się również, w miarę potrzeb, do poszerzenia współpracy o miasta, z którymi już wcześniej zawarły umowy partnerskie (Ustroń ma takich aż siedem).     

 Mamy nadzieję, iż zapoczątkowana właśnie współpraca przyniesie obu stronom oczekiwane efekty. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego uczestniczenia we wszystkich ustrońsko- kaletańskich projektach!


Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM