Czwartek, 13 Czerwca 2024  Imieniny: Lucjana, Antoniego WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST
 • Kaletańska pasieka edukacyjna proekologiczną inwestycją roku?  

  W trakcie weekendowej wizyty Pani Marszałek Izabeli Domogały w naszym mieście, był również czas na chwilę oddechu w scenerii kaletańskiego parku tematycznego Ichtiopark. Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia wraz z Panią Marszałek oraz Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Kaletach Alojzym Rupikiem odwiedzili niedawno uruchomioną pasiekę edukacyjną, gdzie mieli okazję na żywo zobaczyć pracę tych pożytecznych owadów oraz skosztować różnych gatunków miodu.

  więcej
  Kaletańska pasieka edukacyjna proekologiczną inwestycją roku?
 • Pielgrzymka parafialna do Bruśka  

  Jak co roku, niezależnie od pogody i dnia tygodnia, 16 lipca w godzinach porannych wyruszyła spod kościoła p.w. Matki Boskiej Fatimskiej w Drutarni tradycyjna procesja do dawnego kościoła parafialnego w Bruśku, której przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Goc. Z opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenie mówiono, że pod koniec XIX w. w Drutarni, jak i w miejscowościach ościennych, wybuchła epidemia. Mieszkańcy Drutarni zaczęli się modlić i postanowiono wtedy, że pójdą z pieszą pielgrzymką do Bruśka prosić Boga za wstawiennictwem Matki Boskiej i św. Jana Chrzciciela, któremu jest poświęcony kościół, o zaprzestanie epidemii.

  więcej
  Pielgrzymka parafialna do Bruśka
 • Konkurs Gwarka na najładniejszy ogród i balkon  

  Tygodnik Gwarek zaprasza wszystkich czytelników i internautów do wzięcia udziału w plebiscycie na najładniej urządzony ogród, ogródek działkowy lub balkon. Na zwycięzców czekają nagrody w postaci bonów zakupowych o wartości 300 zł, 200 zł i 100 zł do bytomskiego Bricomarche, sponsora plebiscytu.

  więcej
  Konkurs Gwarka na najładniejszy ogród i balkon
 • Marszałek Województwa Śląskiego spotkała się w Zielonej z Druhami OSP Kalety  

  W miniony weekend nad zbiornikami wodnymi w Kaletach Zielonej doszło do spotkania Pani Marszałek Województwa Śląskiego Izabeli Domogała z Druhami OSP Kalety. W spotkaniu wziął również udział Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach Alojzy Rupik oraz Prezes OSP Kalety Henryk Złotosz. W trakcie spotkania swoje umiejętności zaprezentowała drużyna młodzieżowa działająca w strukturach naszej kaletańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

  więcej
  Marszałek Województwa Śląskiego spotkała się w Zielonej z Druhami OSP Kalety
 • Złóż wniosek o przyznanie stypendium szkolnego  

  Przypominamy o możliwości ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów i studentów, mieszkańców naszego miasta, w roku szkolnym 2020/2021. Wnioski można pobrać oraz składać w Urzędzie Miejskim biurze obsługi petenta na parterze. Stypendium szkolne mogą otrzymywać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

  więcej
  Złóż wniosek o przyznanie stypendium szkolnego
 • Etap projektowy zadania polegającego na termomodernizacji budynków wielorodzinnych w Kaletach  

  Trwa realizacja projektu polegająca na termomodernizacji trzech budynków wielorodzinnych będących własnością Miasta Kalety. Mowa tu o projekcie pn. “Poprawa efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie miasta Kalety”, w wyniku realizacji którego, kompleksowej termomodernizacji poddane zostaną budynki wielorodzinne przy ul. 1 Maja 21, Fabrycznej 25, Sienkiewicza 9. W rozstrzygniętym niedawno postępowaniu przetargowym, na powyższy zakres inwestycyjny, wyłoniono dwóch wykonawców.

  więcej
  Etap projektowy zadania polegającego na termomodernizacji budynków wielorodzinnych w Kaletach
 • Milionowa inwestycja na modernizację sieci wodociągowych w Kuczowie zakończona  

  W związku z otrzymanym przez miasto Kalety dofinansowaniem na realizację zadania „Modernizacja sieci wodociągowej na obszarze aglomeracji wyznaczonej na terenie Miasta Kalety” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, zostały zakończone prace mające na celu modernizację sieci wodociągowych na terenie dzielnicy Kuczów. Modernizacji zostały poddane sieci wodociągowe w ulicach: Myśliwska, Boczna, Powstańców, Polna, Słoneczna, Zapolskiej i Paderewskiego (ulica boczna).

  więcej
  Milionowa inwestycja na modernizację sieci wodociągowych w Kuczowie zakończona
 • Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - lipiec 2020  

  Szanowni Państwo, prezentujemy najnowszy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety wyłącznie w wersji elektronicznej. Można się z nim zapoznać klikając na “więcej" w tej informacji, bądź pobrać klikając w okładkę biuletynu na spodzie strony. Zapraszamy do lektury.

  więcej
  Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - lipiec 2020
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety  

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 31.05.2020 roku przedstawiała się następująco:

  – Powiat Tarnogórski 5,4%;

  – Województwo Śląskie 4,5%;

  – Kraj 6,0%.

  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 30.06.2020 r. było 251 bezrobotnych, w tym 159 kobiet. 32 osoby uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 18 kobiet.

  więcej
  Statystyka bezrobocia w mieście Kalety
 • Zostań stypendystą programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego  

  Do 20 lipca 2020 r. można składać wnioski w ramach konkursu stypendialnego ogłoszonego przez Zarząd Województwa Śląskiego w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego. Celem konkursu jest zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży, pomoc uczniom w rozwijaniu ich uzdolnień i zainteresowań, a także stosowanie w praktyce zdobytej wiedzy. To także promocja młodzieży szczególnie uzdolnionej. O wsparcie mogą ubiegać się uczniowie będący po pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej.

  więcej
  Zostań stypendystą programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego
 • Przebudowa sieci wodociągowej dla dzielnicy Truszczyca zakończona  

  W związku z pożarem mostu na rzece Mała Panew w ciągu ul. Dębowej do którego była podwieszana sieć wodociągowa i wynikającym z tego zagrożeniem możliwości przerwania dostaw wody dla dzielnicy Truszczyca, Miasto Kalety w trybie pilnym dokonało przebudowy istniejącej sieci wodociągowej poprzez wykonanie nowego przekroczenia rzeki w technologii bezwykopowej. Zrealizowana inwestycja zapewni ciągłość dostaw wody dla Truszczycy. Jednocześnie informujemy, że most w ciągu ul. Dębowej jest wyłączony z użytkowania i korzystanie z niego jest surowo wzbronione.

  Przebudowa sieci wodociągowej dla dzielnicy Truszczyca zakończona
 • Zielony samochód - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1)  

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Zielony samochód - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1). Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć służących obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie – poprzez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w okresie od 26.06.2020 r. – 31.07.2020 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji.

  źródło: https://nfosigw.gov.pl/

  więcej
  Zielony samochód - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1)
 • Pasieka edukacyjna z mini ogrodem roślin miododajnych  

  Zakończyła się realizacja projektu współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt polegał na zagospodarowaniu terenu przy pasiece edukacyjnej na kaletańskim Ichtioparku poprzez nasadzenie roślin miododajnych. Miasto na ten cel pozyskało dotację w kwocie ponad 12.000,00 zł. Nasadzenia wykonane zostały w formie wysepek, aby umożliwić dzieciom swobodną obserwację przyrodniczą.

  więcej
  Pasieka edukacyjna z mini ogrodem roślin miododajnych
 • Na jagody tylko do kaletańskich lasów  

  Zapraszamy do kaletańskich lasów, w których na dobre rozpoczął się sezon na jagody. Znajdziecie tutaj rozległe tereny porośnięte krzaczkami, które w tym roku gęsto pokryły się dorodnymi owocami. Jak wiadomo jagody bogate są w witaminy oraz makro i mikroelementy (potas, fosfor, wapń, żelazo, cynk i mangan), które maja pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wyśmienicie nadają się do różnego rodzaju potraw, szczególnie deserów oraz na przetwory, które posłużą zimą. Zapraszamy do korzystania z dobrodziejstw, które oferują nam nasze lasy.

  więcej
  Na jagody tylko do kaletańskich lasów
 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony  

  Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony został do 26 lipca 2020 r. Wsparcie to przysługuje między innymi, gdy żłobek lub przedszkole, do którego uczęszcza dziecko, jest zamknięty z powodu koronawirusa. Dodatkowy zasiłek przysługuje również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zasiłku mogą również skorzystać rodzice dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

  więcej
  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM