Niedziela, 03 Marca 2024  Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Stanica Donnersmarcka oczekuje na doposażenie  

  Jak już informowaliśmy, w Kaletach powstają właśnie dwie kolejne stanice rowerowe. Obie usytuowane będą na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec, w Leśnictwie Jędrysek. Ukończono właśnie pierwszą z nich, która stanęła w bliskim sąsiedztwie Cisa Donnesmarcka, tuż przy drodze leśnej prowadzącej w stronę Pniowca. Z uwagi na ów pomnik przyrody będzie nosić nazwę „Stanica Donnersmarcka”.

  Warto wspomnieć, iż jeszcze na początku XX wieku, w bliskości tej stanicy, mieścił się Dom Myśliwych (Jagdhaus)- leśna chatka używana przez polujących podczas jesiennych łowów. Potocznie zwana była „Chatą Guida”- „Guido Hütte”- pewnikiem na cześć zlecającego jej budowę księcia Guida Henckel von Donnersmarck.

  Co prawda dziś nie ma już po niej śladu i tylko miejscowi znawcy jędryskowskich lasów potrafią wskazać, gdzie pierwotnie stała. Na szczęście dzięki zdjęciom z książęcego albumu Donnersmarcków, które przywiózł niegdyś z Austrii były wójt Świerklańca Kazimierz Flakus, dysponujemy jej fotografią. "Stanica Donnersmarcka" niebawem zostanie doposażona w stację naprawy rowerów, pod wiatą staną też ławostoły, zaś na ściance znajdzie się rowerowa mapa okolicy wraz z informacjami dotyczącymi miejscowych atrakcji.

   

   

   

  Stanica Donnersmarcka oczekuje na doposażenie

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM