Sobota, 02 Marca 2024  Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Wczoraj i dziś języka - promocja książki ze zbiorami artykułów prof. Henryka Borka oraz wspomnienie o śp. Marcinie Walczaku  

  W piątek 18.03.2016 r. o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Kaletach odbył się wieczór poświęcony Marcinowi Walczakowi, długoletniemu dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Henryka Borka oraz profesorowi Henrykowi Borkowi w trzydziestą rocznicę śmierci.
  Gości zebranych w sali Miejskiego Domu Kultury przywitał organizator imprezy Burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia. Wśród zebranych gości znaleźli się m. in. poseł Tomasz Głogowski, reprezentantka poseł Barbary Dziuk, byli burmistrzowie Kalet: Maria Rogocz, Józef Breguła i Józef Kalinowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Ptak, Radni Miasta Kalety Irena Nowak i Adam Gabryś, przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego w Opolu: prof. Stanisław Gajda i dr Danuta Lech – Kirstein, przedstawiciele Instytutu Śląskiego w Opolu: prof. Stanisława Sochacka i Łucja Jarczak, przedstawiciele Biblioteki Śląskiej w Katowicach i bibliotek z Powiatu Tarnogórskiego, rodzina i przyjaciele Marcina Walczaka, rodzina i przyjaciele prof. Henryka Borka, dyrektorzy i nauczyciele z miasta i powiatu, grupa malarska INSPIRACJE, miejscowi poeci, Miejska Orkiestra Dęta i mieszkańcy Kalet.
  Burmistrz Klaudiusz Kandzia w przemówieniu wskazał charakter tego wyjątkowego wieczoru, poświęconego Marcinowi Walczakowi i prof. Henrykowi Borkowi oraz podziękował Marianowi Lisieckiemu – dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Borka i Miejskiego Domu Kultury za zorganizowanie i przygotowanie imprezy oraz Krzysztofowi Lisieckiemu za wydanie książki z artykułami prof. Borka. Pani Brygidzie Walczak oraz Stefanii Wlczak, żonie i matce Marcina Walczaka burmistrz wręczył bukiet kwiatów.
  Następnie Krzysztof Lisiecki przypomniał sylwetkę Marcina Walczaka i jego osiągnięcia w pracy zawodowej. Informacje o Marcinie uzupełnił jego przyjaciel Pan Roland Bury, który przedstawił Marcina jako człowieka zakochanego w muzyce. Na koniec tej części wieczoru zabrała głos wdowa po Marcinie, Pani Brygida Walczak, która przedstawiła swojego męża w codziennym życiu rodzinnym, zaangażowanego w wychowanie synów.
  Przerywnikiem artystycznym tego wieczoru był koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która wykonała cztery utwory w hołdzie obydwu kaletanom. Utwory „Romance”, „Nessun Dorma”, „Forever and ever” oraz „The Final Countdown” uświetniły ten nastrojowy wieczór.
  Kolejno Krzysztof Lisiecki przybliżył pewne fakty dotyczące powstania książki z artykułami prof. Borka pt.: „Wczoraj i dziś języka”. Pomysłodawcą wydania był przyjaciel prof. Borka, prof. Feliks Pluta, który nie mógł być w tym dniu w Kaletach, ale prosił o przekazanie podziękowań dla Pani Brygidy Walczak i Pana Burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi oraz prosił, aby jego słowami zamieszczonymi w „Schlesisches Wochenblatt” przybliżyć sylwetkę tego wybitnego językoznawcy polskiego i słowiańskiego. Uzupełnieniem informacji o prof. Henryku Borku było wystąpienie wybitnego językoznawcy, członka PAN prof. Stanisława Gajdy, który prof. Borka pokazał jako wybitnego Ślązaka i wybitnego uczonego oraz człowieka rzeczowego, konkretnego i oddanego nauce. Po wystąpieniu prof. Gajdy głos zabrał Józef Breguła, który wspomniał o prof. Borku jako o jednym z najlepszych uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, a potwierdzeniem tego był wpis w dzienniczku ks. Józefa Cogla. Następnie zabrała głos Maria Rogocz, która wspomniała o pewnym wydarzeniu, a dotyczącym Marcina Walczaka, który zamiast pójść do wojska, wolał pracować w bibliotece.
  Na koniec wszyscy zebrani obejrzeli wystawę ze zdjęciami Marcina Walczaka i książkami, które wydał miejscowym poetom i malarzom oraz wystawę związaną z życiem i działalnością prof. Henryka Borka wzbogaconą o rękopisy i zdjęcia tego wybitnego uczonego. Po obejrzeniu wystawy goście skorzystali z poczęstunku ufundowanego przez Burmistrza Miasta.
  Pragniemy wszystkim podziękować za udział w tym wyjątkowym wieczorze i zachęcamy mieszkańców do nabycia książki „Wczoraj i dziś języka” z artykułami prof. Borka.
   

   Wczoraj i dziś języka - promocja książki ze zbiorami artykułów prof. Henryka Borka oraz wspomnienie o śp. Marcinie Walczaku

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn październik 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM